20 Stopni – oszczędność w każdym stopniu

2 listopada 2022

Na początku roku 2020 rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie pod hasłem „Oszczędność w każdym stopniu”. Kampanię 20stopni.pl, w tym sezonie grzewczym, postanowiła wesprzeć i nasza firma realizując lokalne działania edukacyjne.

Jak oszczędzać ciepło?

Nie trzeba wielkich inwestycji, by zapanować nad temperaturą w mieszkaniu. Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, które obniżą zużycie ciepła i wysokość rachunków. Zastosowanie każdej z dwudziestu porad stopniowo zoptymalizuje sposób, w jaki ogrzewasz mieszkanie. Proponowane porady są łatwe do zastosowania i praktycznie bezkosztowe. Ich codzienne powtarzanie zbuduje nowe nawyki.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony 20stopni.pl i zapoznania się z materiałami tam dostępnymi dotyczącymi sposobów oszczędzania ciepła.

Oto najważniejsze wskazówki:

Nie przegrzewaj
wystarczy 20 stopni

Zdaniem lekarzy z Polskiego Towarzystwa Alergologicz­nego, 20 ° C to optymalna temperatura pomieszczeń na co dzień. To właśnie w tej temperaturze z reguły czujemy się najlepiej, jesteśmy najbardziej skupieni, pełni wigoru.  To także temperatura właściwa dla ścian budynku, co podkreślają architekci.

Pamiętaj o odpowietrzeniu
kaloryferów

Gdy kaloryfer nie grzeje w ogóle lub w połowie, słychać bulgotanie i gwizdy, to znak, że musimy go odpowietrzyć.

Wychodzisz z domu
– zmniejsz temperaturę

Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie ciepła jest skręcenie temperatury do 17-18° C, gdy wychodzimy do pracy czy szkoły. Pamiętajmy jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie.

Obniż temperaturę
o 1 stopień

Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdybyśmy we wszystkich mieszkaniach w Polsce obniżyli temperatu­rę do 21 stopni, zmniejszylibyśmy emisję CO2 z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, a zużycie węgla o 450 tys. ton! Te dwie wielkości mają wpływ na końcową cenę ciepła.

Nie zasłaniaj kaloryfera
zasłonami, meblami

Dla niższych rachunków, zadbajmy o prawidłowy przepływ ciepła w mieszkaniu. Każdy mebel czy osłona utrudnia rozchodzenie się powietrza ogrzanego przez kaloryfer po pomieszczeniu.

Unikaj suszenia ubrań
na kaloryferach

Suszenie ubrań na kaloryferze przyczynia się do marno­wania ciepła. Postępując w ten sposób, zasłaniamy część grzejnika i tym samym odbieramy mu powierzchnię grzewczą, zakłócając obieg ciepła w pomieszczeniu.

Odśwież kaloryfery
na sezon grzewczy

Zbyt wiele warstw starej farby na grzejniku powoduje dodatkową warstwę izolującą pomieszczenie od ciepła. Wyczyśćmy kaloryfery ze starej powłoki malarskiej i pomalujmy nową, specjalnie przeznaczoną do tego celu farbą, która przepuszcza ciepło.

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Ekran zagrzejnikowy występuje w postaci maty, którą przytwierdza się bezpośrednio za grzejnikiem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniej­szą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia.

Wpuszczaj naturalne ciepło
do mieszkania

W słoneczne dni wpuszczajmy naturalne ciepło do mieszkania – odsłaniajmy całkowicie okna w domu czy w pracy. Naturalne światło pozytywnie wpłynie na nasz nastrój, a przy okazji ogrzeje pomieszczenie.

Zadbaj o szczelne okna

Sprawdźmy stan uszczelek w oknach i drzwiach, a w przypadku stwierdzenia nieszczelności – wymieńmy uszczelki na nowe.

Kontroluj temperaturę
w pomieszczeniach

Tam, gdzie nie potrzebujesz dużo ciepła, zmniejsz temperaturę. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, np. 18 stopni. Z kolei w salonie w zupełności wystarczy 20 stopni. Łazienka to jedyne pomieszczenie, w którym może być cieplej, nawet do 24 stopni.

Oszczędzaj ciepłą wodę

Jest na to wiele sposobów. Można np. używać jedno­uchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób nie marnuje się wody na ustawianie temperatury i ciśnienia. Można również zamontować perlatory i wybierać prysznic zamiast kąpieli.